Rozdíly mezi nerezovými a zlatými šperky

Milujete šperky, ale nevíte, jaký je rozdíl mezi zlatými a nerezovými šperky? Trochu vám tyto dva materiály přiblížíme.

Zlaté šperky

zlate-nausnice-zodiax-perly-dle3126w-w260-cfffZlato se používá na výrobu šperků po staletí. Dodnes patří mezi nejpoužívanější materiál. Jaké mají zlaté šperky vlastnosti? Vyznačují se především vysokým leskem, odolávají vnějším chemickým vlivům. Zlaté šperky jsou častým dárkem k výjimečným příležitostem jako narození, maturita, zásnuby, kulatiny, výročí. Těžba a zpracování zlata jsou poměrně náročné a tak je zlato drahé. Ryzí zlato má 24 karátů, při výrobě šperků se však používá slitina s dalšími kovy. Pro výrobu šperku se tak nejčastěji využívá zlato o hodnotě 14 karátů. Zlato se také různě barví, známe zlato růžové, bílé nebo červené a žluté.

Nerezové šperky

V současné době jsou čím dál oblíbené nerezové šperky, které se vyrábějí z chirurgické oceli a důvodem není jen cena. Chirurgická ocel má vlastnosti, jež hravě předčí i šperky ze zlata či stříbra. Především je vhodná pro alergiky. Šperky z nerezu mají výjimečný design, zbavení i svou povrchovou úpravu. Pro jejich výrobu se používá ocel 316L.

ocelovy-prsten-dkny-nj1388040-w800-cfffJaké mají nerezové šperky vlastnosti? Na světle se nemění jejich barva a mají vlastní UV ochranu. Šperky mají vysokou tvrdost a nelze je zlomit. Povrch je velmi odolný proti škrábancům a mechanickému poškození, je hypoalergenní. Ocel lze díky speciálním technologiím libovolně barvit. Povrch nerezových šperků je antikorozní, který šperk ochrání před oxidací i korozí, ale také proti působení sladké i slané vody.

Vybrat si zlatý nebo nerezový šperk?

Záleží na vás a vaší pokožce, zda snese zlato nebo jen nerez, který je hypoalergenní. Záleží i na vašich finančních možnostech, vkusu, jak často šperky nosíte. Důležité je také pro jakou příležitost a komu chcete šperk darovat, zda mladé dívce či starší dámě.

Velký výběr nerezových i zlatých šperků najdete v e-shopu – www.klenoty-buran.cz

Podobné příspěvky