Rozdíl mezi diamanty a brilianty

Láká vás pořídit si šperk s třpytivým kamenem, ze kterého se vám i okolí bude tajit dech? Víte však jaký je rozdíl mezi diamanty a brilianty. Je v nich nějaký rozdíl? Význam slov diamanty i brilianty se liší velmi významně. Aby jste si neudělali v klenotnictví ostudu, oba pojmy vám vysvětlíme.

Diamanty

prsten-au-585-000-4-37gr-optima-diamant-op1073101-w800-cfffDiamanty jsou nerost s chemickou značkou C, tedy uhlík. Jde o nejtvrdší nerost, který na světě najdete. Zároveň je velmi křehký, s vysokou štěpností. Těží se především na území Afriky, dále v Rusku a v Kanadě. Nejprve se vytěží surové diamanty, které se musí dále zpracovat. Čím je diamant propracovanější a větší, tím má větší hodnotu.

Každý diamant, se kterým se obchoduje, musí mít certifikát o svém původu a registraci. Pro svou tvrdost se rovněž využívá v průmyslu, ale většina diamantů se dostane do rukou šperkařům již jako broušené. Dostat prsten s diamantem je sen každé ženy. S tím souvisí i pojem brilianty.

Brilianty

Brilianty jsou typ výbrusu. Jde o velmi dlouho vyvíjený typ, autorem moderního briliantového brusu, jak jej známe v dnešní podobě, je Marcel Tolkowski. Právě on ustanovil, že aby byl odraz světla v diamantu ideální, je třeba 57 faset (plošek) se specifickými úhly.

snubni-prsteny-laura-gold-582-w800-cfffK broušení diamantů se používají i jiné brusy (např. čtvercový princess nebo obdélníkový baquette), ovšem právě briliantový brus je nejčastější. Do této podoby lze brousit i jiné drahé kameny. (např. syntetický zirkon, brus briliantový). Při nákupu vám však musí být vždy jasné, že si kupujete briliant, ale ne diamant.

Řeknete-li si o briliant, měli byste dostat diamant broušený briliantovým výbrusem. Ty zakoupíte v kvalitních prodejnách šperků a zlatnictvích. Toužíte po briliantovém prstenu či zdobeném náramku? Pak se neváhejte podívat v našem e-shopu www.klenoty-buran.cz.

Podobné příspěvky