Jak udržovat zlaté šperky

Šperky vyrobené z drahých kovů i zlata jsou nezbytnou součástí ženské garderoby. I o tyto módní doplňky je potřeba správně pečovat, aby nám vydržely co nejdéle krásné. Starat se o šperky však není nijak jednoduché. V prvé řadě musíte brát v potaz o jaký jde materiál. Chcete-li čistit zlaté prsteny, musíte použít jiný prostředek než při čištění stříbra či bižuterie.

Čištění zlatých šperků

zlaty-prsten-se-zirkony-zl22304130401-57-w260-cfffZlato má tu výhodu že nijak zvlášť nereaguje na vnější vlivy. K jeho čištění stačí použít mýdlo nebo odmašťovací prostředek a také měkký kartáček. Další možností je, že zlaté šperky chvíli povaříte ve vodě, do které jste nalili saponát.

Pokud se rozhodnete nechat šperky vyčistit odborníkem, používají na to ultrazvuk, který umí dokonale vyčistit i šperky ve kterých jsou zasazeny kamínky. Na zlatu se čas od času objevují namodralé nebo nazelenalé skvrny. Bohužel se čistí hůře než klasické nečistoty. Skvrn se zbavíte kyselou tekutinou, třeba šťávou z citronu. Pokud to nepomůže, ve zlatnictví si s těmito skvrnami bezpečně poradí.

Jak na bílé zlato

Bílé zlato je vyráběno tak, že do slitiny se přidají další kovy, díky kterým získá zlato svou stříbřitou barvu. Nejčastěji jde o nikl, palladium a stříbro. Povrch je potažen vždy rhodiem. Stalo se vám, že máte poškrábanou tuto tenkou vrstvičku a bílé zlato je nažloutlé? Stačí šperk znovu nechat potáhnout vrstvou rhodia.

Zlaté šperky je potřeba správně ukládat

sperkovnice-sp304-a21-w260-cfffDíky správnému ukládání nejsou zlaté šperky poškrábané, zůstanou krásně lesklé. Prvním krokem je výběr vhodné šperkovnice. Vybírejte takovou, ve které je na vaše poklady dostatek místa. Šperkovnice má mít polstrování z kvalitní látky, která nepouští vlákna. Ideální jsou boxíky, kde zvlášť uložíte zlaté náušnice, prsteny, řetízky i náramky.

Šperky si sundávejte před mytím nádobí, nenoste je při zahradničení nebo hrubé práci. Dávejte také pozor pokud pracujete s chemikáliemi a čistidly, které cennostem nesvědčí. Šperky, které delší dobu nenosíte, uložte v temnu a chladu.

Podobné příspěvky