Jak poznat pravé zlato?

Chcete potěšit někoho blízkého a jste už prakticky rozhodnutý, že by mělo jít o zlatý klenot?

To je bezesporu dobrá volba, důležité je ovšem nenaletět podvodníkům. Jak říká jedno přísloví, není všechno zlato, co se třpytí, a u šperků to platí dvojnásob. Ač jsou výrobky z drahých kovů poměrně přísně kontrolovány, je nezbytné být při výběru zlaté cennosti opatrný a dát si pozor na několik věcí.

zlaty-privesek-zodiax-srdce-c2976y-w800-cfff1.

Každý zlatý šperk musí být opatřen puncovním číslem. To je vydáváno puncovním úřadem a vyjadřuje ryzost daného výrobku. U zlata je uváděna v karátech a uvádí, jaký je poměr zlata a jiných kovů ve šperku. Například 14karátový prsten bude mít vyrytý punc 585/000, který značí, že 585 z tisíce dílů tvoří zlato. 18karátové zlato má 750 dílů zlata, dokonce bez příměsi je pak zlato 24karátové – proto má označení 1000/000.

2.

Každé klenotnictví musí disponovat tabulkou punců a také kukátkem, díky němuž můžete porovnat punc na šperku s tím, na jejichž prodej má od puncovního úřadu povolení. Pokud máte stejně pochybnosti, správný obchodník by měl mít i kalibrovanou váhu. To neplatí u internetového prodeje, avšak veškeré údaje musíte obdržet společně s fakturou. Jde zejména o váhu, ryzost zlata a jméno cennosti.

Otestování

Máte-li i nadále pochybnosti, můžete zkusit některou z dalších možností. Proti světlu se podívejte, zda se klenot neošoupává a zda pod zlatem neprosvítá jiný kov – takovýto šperk nebude zlatý, nýbrž pouze pozlacený. Akčnější typy mohou zkusit test skousnutím – na pravém zlatu by měly i po mírném skousnutí zůstat otisky zubů. Je to však nejen nebezpečné pro váš chrup, ale dost možná i zbytečné – třeba olovo je totiž ještě měkčí kov a můžete být tedy lehce zmateni.

Poslední možností je zkouška silným magnetem – zlato není magnetický kov. Avšak mnoho falešných výrobků je taktéž z nemagnetických kovů či slitin a opět tedy může přispět k vašemu zmatení.

Naše prsteny, náušnice i ostatní šperky jsou však stoprocentně pravé, kvalitní i cenově dostupné. Nebojte se tedy své známé obdarovat zlatým klenotem a prozkoumejte náš obsáhlý katalog.

Klenoty a Šperky Buráň – časem osvědčená kvalita

Podobné příspěvky